Накратко:
- Защото еврозоната има нужда да се разширява.
- Защото България е една от най-малките икономики в ЕС, които не са приели еврото.
- Защото в България е въведен валутен борд.
- Защото вече на някои евро банкноти е изписано „евро“ на кирилица
- .. и малко конспирация
- Ползите
- Вредите
- Кога?
България е задължена, с договора си за присъединяване към Европейския съюз, да въведе еврото (€) като национална валута, която да замести лева. Въпросът е кога ще стане това? С излизането на Европа от кризата, въвеждането на единния банков съюз, присъединяването на Естония (2011), Латвия (2014) и Литва (2015), отговорът на този въпрос може да е: „По-скоро, отколкото си мислим”.
Защото еврозоната има нужда да се разширява.
Еврозоната се разшири от 2007 досега с 6 нови члена и на 1 януари 2015 най-вероятно ще приеме и Литва. Така общият брой на членуващите в клуба ще бъде 19. Три страни (Обединеното Кралство, Дания и Швеция) имат спогодба за неприемане на общата валута, а други шест са задължени в даден момент да приемат еврото – Полша, Чехия, Унгария, Хърватска, Румъния и България. Единствените страни, които в момента отговарят на критериите за приемане в еврозоната (без ERM-II) са България и Швеция. Членовете на Европейския Съюз са общо 28 в момента, с перспектива да станат 30 след 2020 година, когато ще се присъединят Черна Гора и Сърбия.
(1-12) – Австрия, Белгия, Финландия, Франция, Германия, Гърция, Ирландия, Италия, Люксембург, Холандия, Португалия, Испания
(13) 1 януари 2007 Словения
(14) 1 януари 2008 Кипър
(14) 1 януари 2008 Малта
(16) 1 януари 2009 Словакия
(17) 1 януари 2011 Естония
(18) 1 януари 2014 Латвия
(19) 1 януари 2015 Литва
(20-25) – Полша, Чехия, Унгария, Хърватска, Румъния и България
(26-28) – Обединеното Кралство, Дания и Швеция (не искат да приемат еврото)
Източник: Enlargement of the eurozone
Защото България е една от най-малките икономики в ЕС, които не са приели еврото.
След приемането на общата валута от 12те основни членки, към еврозоната се присъединиха само малки икономики: Словения, Кипър, Малта, Словакия, Естония, Латвия, (Литва – 2015). За Малта няма данни в Google Public Data / World Bank.
Източник: Google Public Data
България е страната с най-малък брутен вътрешен продукт (БВП) от оставащите, неприели еврото и задължени да го направят: Полша, Чехия, Унгария, Хърватска, Румъния и България. Гърция е добавена на графиката за по-ясна преценка на БВП.
Източник: Google Public Data
Защото в България е въведен валутен борд.
България е единствената страна от всички други в ЕС, неприели еврото като собствена валута, която има валутен борд. Левът е вързан с фиксиран курс към еврото, който не се променя. Това значи, че сме с единия крак в еврозоната. Като цяло въвеждането на общата европейска валута ще намали цените наполовина, но със знак „€“ вместо „лв“, но и лихвите ще спаднат, защото пари ще се взимат директно от Европейската Централна Банка, а не от БНБ (в момента лихвения процент на ЕЦБ е на рекордно ниско ниво от 0.25%).
Източник: Currencies of the European Union
Защото вече на някои евро банкноти е изписано „евро“ на кирилица
Банкнота от 5 евро с кирилица влиза в обръщение
Новата банкнота от 5 евро с кирилица беше пусната в обръщение днес (3 май 2013). За първи път на банкнотата ще бъде изписано на кирилица наименованието на единната валута “евро”, както и съкращението на Европейската централна банка – ЕЦБ.
Планът да се добави кирилицата като една от официалните азбуки на Европейския съюз след присъединяването на България беше оповестен в края на 2012 г. Дизайнът пък беше представен през януари. Тогава стана ясно и че новите банкноти ще влязат в употреба от месец май 2013 г. От ЕЦБ обявиха, че това ще бележи началото на нова серия банкноти, наречена “Европа”.
източник: Дневник
.. и малко конспирация
Нали не очаквате ЕС да остави България сама да печата своите евро банкноти. Достатъчно фалшиви пари сме напечатали. Затова в играта беше намесена френската François-Charles Oberthur Group (FCO Group).
Печатницата за пари привлече френски интерес
Българската народна банка ще си партнира с един от най-големите производители на банкноти в света – френската François-Charles Oberthur Group (FCO Group), съобщиха от централната банка. В рамките на сътрудничеството ще бъде създадено съвместно дружество между “Печатница на Българска народна банка” (ПБНБ) и регистрираното в Белгия дъщерно дружество на френската група François-Charles Oberthur Internationale.
източник: Капитал
Ползите
- Приближаваме се още една стъпка към цивилизования свят.
- Ползваме една от най-силните валути на света.
- Доверието на инвеститорите ще се повиши.
- Няма да има нужда да се обменят пари при сделки с други страни от еврозоната.
- Лихвите по кредитите ще паднат.
Вредите
- Търговците може да се възползват, за да повишат цените при преминаването от левове в евро.
- Инфлацията може да се увеличи.
- Някои хора ще продължат да ползват (и то повече) грешното понятие за множествено число „евра“, а правилното за единствено и множествено число е „евро“ – 1 евро, 10 евро и т.н.
Кога?
Най-рано 2017 година, защото България трябва да престои поне 2 години в ERM-II. Най-ранната дата за влизане в ERM-II е 1 януари 2015.