Симеон Ставрев в “ДЕНЯТ ON AIR”
11 януари 2025, събота Facebook Twitter Viber
Нощният градски транспорт беше възстановен по предложение на “Демократична България” и “Спаси София” още в предходния Столичен общински съвет. Днес Ваня Григорова, Карлос Контрера и компания предлагат на практика отново да премахнем нощния градски транспорт. N1, първата от четирите нощни линии от “Младост” 4 до ‘Люлин”, е дванадесетата по ефективност линия на целия градски транспорт в София. Каква е логиката да спрем тази линия, както искат Григорова и Контрера?
Месечно за 2024-а година средно нощен градски транспорт са ползвали 3000 души месечно. Сега пътниците са се увеличили до 8000, което показва засилващ се интерес. При тази тенденция в бъдеще е много вероятно броят на тези пътници да се увеличи още повече. Ако приемем предложението на Ваня Григорова и Карлос Контрера нощният градски транспорт да работи само в петък и събота, интересът към услугата отново драматично ще намалее. Сред първоначалните вносители на доклада е и общински съветник от ГЕРБ, който впоследствие си оттегля подписа.
В цяла Западна и Централна Европа има нощен градски транспорт навсякъде. По никой начин нощният градски транспорт не оскъпява драматично бюджета. Разходът за заплати на осем водачи е несравним с 505 млн. лв. на година, колкото е бюджетът на градския транспорт в София. Горивото за тези автобуси също възлиза на не повече от няколко хиляди лева. Нощните курсове са по-лесни и по-сигурни за самите водачи.
Линиите на нощния градски транспорт обслужват предимно работещи хора. Много бизнеси зависят от това. Инициативата на Григорова и Контрера по-скоро ми прилича на саботаж, за да пропагандират тезата, че София не се управлява добре. В десет пъти по-малкия Бургас, където дълги години кметът е от ГЕРБ, има същото количество нощни линии на градския транспорт, колкото в столицата.
Последните два работни дни въведохме “Зелен билет” в градския транспорт в София. Само до четвъртък на обяд се бяха възползвали 40 000 души. Важно е да уточним, че 110 000 човека средно ползват еднократен билет на ден – много хора пътуват с карта за градския транспорт. Досега “Зелен билет” беше пускан едва два пъти – през 2019-а и 2020-а година. За нас беше важно да се занижат критериите за въвеждането на “Зелен билет”, защото по времето на Йорданка Фандъкова нямаше особена воля това да се случва. Успяхме да променим критериите през есента на миналата година и сега за първи път “Зелен билет” беше активиран с прогноза. Веднага щом видяхме, че предстои безветрие, реагирахме бързо с въвеждането на “Зелен билет”, започнахме информационна кампания и резултатът беше налице.